Çelik Köprü Genleşme Derzleri

Çelik köprü genleşme derzleri çelik profillerden oluşan, iç kısmında su geçirmez kauçuk conta bulunan, köprü genleşme hareketlerini sönümleyebilen derz sistemlerinden biridir.

Bu çelik köprü genleşme derz sistemi projelerin bağlı bulunduğu şartnamelere göre ekstrüzyon çelik  profil veya kaynaklı çelik profillerden üretilebilirler.

Köprü genleşme derzlerinde kullanılan tüm ankraj çelik aksamlar (çelik profiller ve çelik ankrajlar) şartnameler doğrultusunda minimum ST-37 (S235JR) kalitesinde, kullanılan kauçuk contalar ise EN, ASTM-D ve DIN normlarına uygun olarak NR (naturel rubber) veya CR (chloroprene) kalitesinde üretilmelidir.

Genleşme derzi neden kullanılır?

Köprüler statik gibi görünseler de; sıcaklık, öngerme, rötre, sünme ve trafik yüklerinin oluşturduğu şekil değişiklikleri sebepleriyle sürekli olarak hareket halindedirler. Bu hareketlerin, ek
bir gerilim oluşturmadan karşılanabilmesi için köprülerde genleşme boşluğu bırakılması gerekmektedir. Bu
boşluktan trafiğin rahatça akabilmesi ve suların ya da buz çözücü kimyasalların aşağıya sızıp köprü yapısına ve mesnetlere zarar vermesini engellenmek adına köprülere genleşme derzleri
yerleştirilir.


Bu ürün için teklif isteyin